Vabilo »Izzivi strateškega načrtovanja in izvajanja ukrepov vključujoče digitalne preobrazbe Slovenije«

Izzivi strateškega načrtovanja in izvajanja ukrepov vključujoče digitalne preobrazbe Slovenije

Slovensko politološko društvo in Katedra za teoretsko analitsko politologijo v sodelovanju z Inštitutom za elektronsko participacijo vabita na interdisciplinarni strokovni panel »Izzivi strateškega načrtovanja in izvajanja ukrepov vključujoče digitalne preobrazbe Slovenije«. Dogodek bo potekal v četrtek, 3. oktobra 2024, ob 16. uri v predavalnici FDV-8 na Fakulteti za družbene vede, Kardeljeva ploščad 5 v Ljubljani in prek spletnega video prenosa.


Evropska komisija v drugem poročilu o napredku Evropske unije opozarja, da skupna prizadevanja držav članic ne bodo izpolnila digitalnih ciljev EU. Kot ugotavlja Komisija v analizi nacionalnih ukrepov, je Slovenija edina med članicami EU, ki načrtuje, da bo do leta 2030 izpolnila vse digitalne cilje EU, pri tem pa še ni dosegla splošnega napredka in učinkov na področju digitalne preobrazbe.

Opozorila Evropske komisije Sloveniji se med drugimi nanašajo na zelo omejen napredek na področju digitalnih spretnosti. Delež prebivalstva z vsaj osnovnimi digitalnimi spretnostmi se je v obdobju 2021-2023 zmanjšal za 3 % na 46,7 % in ostaja pod povprečjem EU. Komisija ob tem izpostavlja, da intenzivnost in obseg ukrepov Slovenije nista skladna z visoko ambicioznostjo načrtovane dinamike doseganja cilja 80 % prebivalstva z vsaj osnovnimi digitalnimi spretnostmi.

Na področju digitalne infrastrukture Komisija poudarja resnost dolgotrajnega in strukturno pogojenega razkoraka med digitalno povezljivostjo mest in podeželja v Sloveniji, pri čemer je napredek pri pokritosti podeželja z gigabitno infrastrukturo v zadnjem obdobju počasnejši kot na ravni EU. Cilj Slovenije do leta 2030 je zagotoviti pokritosti vseh gospodinjstev z gigabitnim omrežjem (trenutna pokritost države znaša 78,5 % in je na ravni povprečja EU).

Dodaten izziv predstavlja (ne)zmogljivost strateškega načrtovanja in vladovanja (upravljanja) digitalne preobrazbe Slovenije. Nevladne organizacije so bile kritične do poteka javnega posvetovanja o nacionalnem strateškem načrtu in do neupoštevanja predlogov. Tudi Evropska komisija v analizi nacionalnega načrta na več mestih opozarja na nezadostnost ukrepov za dosego posameznih ciljev, na neskladnost dinamike izvajanja ukrepov z zelo ambicioznimi časovnicami in na dejanske zmožnosti za dosego ciljev glede na skromen izhodiščni položaj Slovenije.

Države članice morajo do 2. decembra letos pregledati in prilagoditi svoje nacionalne časovne načrte ter jih poslati Evropski komisiji. Cilj strokovnega panela je identificirati predloge dopolnitev ukrepov na podlagi premisleka o strateških ciljih na področju digitalne vključenosti ter zmogljivosti Slovenije pri njihovem načrtovanju in izvajanju. Predlogi bodo predstavljali izhodišča za delavnico nevladnih organizacij v oktobru in posredovani Ministrstvu za digitalno preobrazbo.


Celotna vsebinska izhodišča za strokovni panel in odprto razpravo z občinstvom so dostopna na povezavi Povzetek poročila Evropske komisije o doseganju ciljev digitalnega desetletja Slovenije na področju digitalne vključenosti s komentarji in predlogi.

Vstop na dogodek je prost. Dogodek bo mogoče spremljati prek spletnega video prenosa. Dodatne informacije o dogodku: mag. Simon Delakorda, 041 365 529, simon.delakorda@inepa.si.

Lepo vabljeni!

Doc. dr. Marko Hočevar (predsednik SPOD) in Melika Mahmutović (generalna sekretarka SPOD)

Vabilo na interdisciplinarni strokovni panel (pdf).


Program strokovnega panela

16:00 | UVODNI POZDRAV

  • doc. dr. Marko Hočevar, predsednik Slovenskega politološkega društva

16:05-16:20 | PREDSTAVITEV VSEBINSKIH IZHODIŠČ

  • mag. Simon Delakorda, Inštitut za elektronsko participacijo
  • Predstavnik/ca Ministrstva za digitalno preobrazbo*

16:20-17:45 | INTERDISCIPLINARNI STROKOVNI PANEL

  • dr. Barbara Brečko, Fakulteta za družbene vede, UL
  • prof. dr. Alma Zavodnik Lamovšek, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, UL
  • prof. dr. Andrej A. Lukšič, Fakulteta za družbene vede, UL
  • prof. dr. Dan Podjed, Znanstveno raziskovalni center SAZU
  • prof. dr. Gregor Polančič, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, UM

moderator mag. Simon Delakorda, Inštitut za elektronsko participacijo

17:45-18:15 | ODPRTA RAZPRAVA Z OBČINSTVOM

18:15 | ZAKLJUČEK

* Ministrstvo za digitalno preobrazbo je v odgovoru na vabilo sporočilo, da v predvidenem terminu javni uslužbenci, ki bi lahko sodelovali, niso razpoložljivi.


Strokovni panel je organiziran v okviru projekta “Sooblikovanje digitalnih politik v Sloveniji 2 (CODIS 2)“, ki ga izvaja Inštitut za elektronsko participacijo (INePA). Projekt finančno podpira European Citizen Action Service (ECAS) z dodeljeno subvencijo projekta EURECA (European Citizenship Accelerator), ki ga sofinancira Program državljani, enakost, pravice in vrednote Evropske unije.

Vsebina strokovnega panela je izključno odgovornost organizatorjev ne odraža nujno stališč in mnenj European Citizen Action Service (ECAS) ali Komisije Evropske unije (Komisija). Zanje ne moreta biti odgovorna niti ECAS niti Komisija.