Spletna delavnica civilne družbe »Spremljanje izvajanja in dopolnitve ukrepov digitalne vključenosti v Nacionalnem strateškem načrtu za digitalno desetletje«

Spletna delavnica za dopolnitev Nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje

Na spletni delavnici civilne družbe »Spremljanje izvajanja in dopolnitve ukrepov digitalne vključenosti v Nacionalnem strateškem načrtu za digitalno desetletje«, ki je potekala 30. oktobra, so posamezniki/ce in organizacije civilne družbe ter predstavniki ostalih zainteresirani javnosti oz. sektorjev razpravljali o izzivih digitalne vključenosti v Sloveniji in predlagali ukrepe za njihovo naslavljanje.

Uvodne predstavitve

V prvem delu delavnice so bili predstavljeni priporočila evropske civilne družbe za vključujočo digitalno preobrazbo, priporočila Evropske komisije državi Sloveniji pri doseganju ciljev digitalnega desetletja s poudarkom na digitalnih spretnostih in rezultati spremljanja izvajanja ukrepov v Nacionalnem strateškem načrtu za digitalno desetletje, ki se nanašajo na digitalno vključenost prebivalstva.

Prosojnice uvodnih predstavitev so dostopne na naslednjih povezavah:

Priporočila in smernice evropske civilne družbe za digitalno preobrazbo (Elisa Lironi, European Citizen Action Service)
Naslovnica predstavitve Spremljanje izvajanja ukrepov za digitalno vključenost prebivalstva Slovenije
Spremljanje izvajanja ukrepov za digitalno vključenost prebivalstva (mag. Simon Delakorda, Inštitut za elektronsko participacijo, Mreža NVO-VID)
Razprava o izzivih digitalne vključenosti v Sloveniji

V drugem delu delavnice je potekala razprava o dopolnitvah obstoječih ukrepov in predlogih novih ukrepov v povezavi z digitalno vključenostjo v Nacionalnem strateškem načrtu za digitalno desetletje. Izhodiščni predlogi za razpravo na delavnici so bili pripravljeni na podlagi priporočil Evropske komisije, neupoštevanih pripomb organizacij civilne družbe na predlog nacionalnega strateškega načrta v letu 2023 in zaključkov strokovnega panela Slovenskega politološkega društva.

Udeleženci/ke so izpostavili naslednje izzive na področju digitalne vključenosti Slovenije:

  • ljudje pogosto ne razumejo, kaj so digitalne kompetence;
  • slaba računalniška opremljenost starejših;
  • premalo možnosti za utrjevanje znanja, ki se ga starejši naučijo na delavnicah digitalnega opismenjevanja;
  • izzivi pri motiviranju starejših, da razvijajo digitalne kompetence.

Udeleženci/ke so predlagali naslednje dopolnitve oz. nove ukrepe na področju digitalne vključenosti v nacionalnem strateškem načrtu za digitalno desetletje:

  1. Izboljšati informiranost prebivalstva o digitalnih kompetencah (ukrepi kot so Digi info točke imajo omejitve pri doseganju in vključevanju ciljnih skupin);
  2. Dopolniti obstoječe ukrepe digitalnega opismenjevanja s ciljno usmerjenim informiranjem specifičnih skupin (npr. starejših, ljudje v ruralnih okoljih);
  3. V obstoječe ukrepe vključiti sistematično promocijo digitalnih storitev za izboljšanje kakovosti življenja (npr. dostop do zdravja, komunikacija z družino), ki bi lahko spodbudila večjo pripravljenost za vključevanje v programe digitalnega opismenjevanja;
  4. Dopolniti obstoječe ukrepe s smernicami za sodelovanje z lokalnimi organizacijami in deležniki (občine, nevladne organizacije in lokalni podjetniki) za doseganje manj dostopnih skupin ter boljšo dostopnost in učinkovitost programov digitalnega opismenjevanja, zlasti na ruralnih območjih;
  5. V ukrepe digitalnega opismenjevanja vključiti posebna usposabljanja za socialne delavce, socialne gerontologe, javne uslužbence in zdravstvene delavce, ki pogosto delajo s starejšimi, da bodo lahko starejšim pomagali glede pridobivanja digitalnih kompetenc in uporabe digitalnih javnih storitev;
  6. Ukrepe usposabljanj za digitalne kompetence prilagoditi željam ljudi (večji poudarek na kakovostnem življenju, etični rabi, digitalnih pravicah, zasebnosti) ne pa zgolj za namen usposobljenosti za trg dela;
  7. Vključiti starejše v ukrepe razvoja digitalnih javnih storitev, da bodo prilagojene, prijazne in primerne za starejše;
  8. Dodati nov ukrep za izboljšanje računalniške opremljenosti društev upokojencev in socialnih zavodov v skladu z Zakonom o spodbujanju digitalne vključenosti.
Ustreznost priporočil Evropske komisije Sloveniji glede doseganja ciljev digitalnega desetletja

Na pobudo kontaktne točke Evropske komisije za Slovenijo za Program politike za digitalno desetletje do leta 2030 so udeleženci/ke izmenjali tudi poglede na ustreznost priporočil Evropske komisije Sloveniji glede doseganja ciljev digitalnega desetletja in izvajanja ukrepov nacionalnega strateškega načrta s strani države.

Podano je bilo mnenje, da so priporočila Evropske komisije Sloveniji ustrezna. Še posebej v delu, ki opozarjajo na nezadostnost ukrepov za dosego posameznih ciljev, na neskladnost dinamike izvajanja ukrepov z zelo ambicioznimi časovnicami in na dejanske zmožnosti za dosego ciljev glede na skromen izhodiščni položaj Slovenije. V povezavi s tem je bil podan predlog Evropski komisiji, da v nadaljnjih analizah doseganja digitalnih ciljev nameni večji poudarek vladovanju in upravljanju (governance) pri demokratičnemu načrtovanju in izvajanju ukrepov. Prav tako je bila podana pobuda, da naj Evropska komisija nameni večjo pozornost vključevanju in uresničevanju ukrepov v povezavi s splošnimi cilji nacionalnega strateškega načrta, ki se nanašajo na digitalne pravice in načela ter digitalno državljanstvo.

Izpostavljeno je bilo tudi opozorilo, da Nacionalni strateški načrt za digitalno desetletje ni v celoti reprezentativen za digitalno preobrazbo Slovenije, ker ne vključuje ostalih ukrepov, ki se nanašajo na izvajanje Strategije Digitalna Slovenija 2030. Tudi v tem primeru se odpira vprašanje ustreznega vladovanja in upravljanja na javne politike, ker Slovenija leto in pol po sprejetju krovne strategije digitalne preobrazbe še vedno nima pripadajočega nacionalnega akcijskega načrta.

Vključevanje predlogov ukrepov v dopolnitev nacionalnega strateškega načrta

Na spletni delavnici opredeljeni predlogi dopolnitev obstoječih ukrepov in predlogi novih ukrepov v povezavi z digitalno vključenostjo v Nacionalnem strateškem načrtu za digitalno desetletje bodo posredovani v odziv Ministrstvu za digitalno preobrazbo, poslani v vednost Evropski komisiji in vključeni v senčno poročilo o izvajanju nacionalnega strateškega načrta, ki bo predstavljeno na novinarski konferenci v novembru.


Spletna delavnica je potekala v okviru projekta “Sooblikovanje digitalnih politik v Sloveniji 2” (CODIS 2), ki ga izvaja Inštitut za elektronsko participacijo (INePA). Projekt finančno podpira European Citizen Action Service (ECAS) z dodeljeno subvencijo projekta EURECA (European Citizenship Accelerator), ki ga sofinancira Program državljani, enakost, pravice in vrednote Evropske unije.

Vsebina in zaključki spletne delavnice je izključno odgovornost organizatorjev ter ne odraža nujno stališč in mnenj European Citizen Action Service (ECAS) ali Komisije Evropske unije (Komisija). Zanje ne moreta biti odgovorna niti ECAS niti Komisija.